Dziewczyna z tatuażem

Najpierw pojawiła się książka, która stała się bestsellerem.  Jak to bywa w przypadku książkowych hitów zawsze znajdzie się reżyser, który zechce zrealizować ekranizację słynnej powieści. Niemal zawsze jest to gwarancją sukcesu, przynajmniej tego kasowego. Często na tym się niestety kończy, ponieważ co prawda widzowie zapłacą za bilety, jednak wyjdą rozczarowani z cisnącym się na usta: „książka była lepsza”.

„Dziewczyna z tatuażem” to film nie wyłamujący się z reguły, która mówi, że książka jest zawsze lepsza od ekranizacji. Dzieje się tak zazwyczaj dlatego, że film, jak to film, ma ograniczony czas trwania, przez co prezentuje niestety okrojoną w porównaniu do prozy, fabułę. Obraz na ekranie nie pobudza tak bardzo wyobraźni, jak słowa zapisane na kartce. Jednak fakt, że „Dziewczyna z tatuażem” jest produkcją nie dorastającą do poziomu powieści, nie oznacza, że jest filmem słabym. Wręcz przeciwnie: ten mariaż kryminału z thrillerem przyciąga widza każdą minutą, każdym wydarzeniem i każdym dialogiem.

Fabuła zbudowana jest z licznych intryg, w których my, widzowie, próbujemy się odnaleźć. Głównymi bohaterami są dziennikarz Mikael Blomkvist (grany przez doskonałego Daniela Craiga) i hakerka Lisbeth Salander (  nominowana do Oscara Rooney Mara). Reżyser nie koncentruje się co prawda zbyt szczegółowo na relacjach Mikaela i Lisabeth, jednak nie sposób nie zauważyć, że tych dwoje łączy niezwykle skomplikowane porozumienie i pozbawiona subtelności i wyrafinowania fascynacja seksualna. Wszystko to jest jedynie tłem dla głównego wątku – śledztwa dotyczącego zagmatwanej sprawy morderstwa sprzed czterdziestu lat prowadzonego przez dziennikarza.

Obraz przedstawiony przez Davida Finchera jest szary, ponury, zimny i przygnebiający. Nie ma w nim niczego pozytywnego poza małą dawką czarnego humoru, jednak to tylko podnosi klasę tego filmu. Podsumowując: jest to doskonały kryminał i obowiązkowa pozycja na liście kinomaniaków.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Recent Posts