Jak uchronić się przed wyłudzeniem kredytu na nasze dane?

Przechwycenie danych osobowych np. obecnych w internecie, może prowadzić do wielu nieprzyjemnych komplikacji, a nawet próby wyłudzenia pieniędzy. Adres zamieszkania, imiona i nazwiska, PESEL, a nawet data urodzenia obecne są na dowodzie tożsamości, który również może wpaść w posiadanie osób trzecich. Dlatego warto zabezpieczyć się przed ryzykiem ich kradzieży.

Jak chronić prywatne informacje?

Dane osobowe powinny zawsze pozostawać nieujawnione dla obcych, dlatego należy zachować szczególną ostrożność podczas przypadkowych telefonów dotyczących ankiet oraz konkursów, a także w podejrzanych stronach w internecie. Wszystkie dane podane na rachunkach, fakturach oraz umowach przed trafieniem do śmietnika powinny zostać dokładnie zniszczone, w sposób uniemożliwiający identyfikację żadnych informacji.

Ochrona dowodu tożsamości

Wyłudzenie danych może odbyć się poprzez kradzież dowodu tożsamości. Dowód osobisty warto trzymać w stałym i pewnym miejscu, np. portfelu i unikać przechowywania zapisów dotyczących prywatnych danych logowania do banku, a także numeru konta, kodów PIN oraz haseł. Zdecydowanie lepiej unikać posługiwania się dowodem osobistym w miejscach nie będących instytucjami rządowymi, m.in. w wypożyczalniach czy komisach.

Co zrobić, gdy nastąpi wyłudzenie danych?

Utrata jakiegokolwiek dowodu tożsamości nie oznacza od razu kradzieży, jednak wymaga od właściciela poinformowania policji oraz banku o tym zdarzeniu. System Dokumentów Zastrzeżonych przekaże informacje do operatorów sieci, banków, poczty oraz Biura Informacji Kredytowej.

Zobacz również: krd opinie – jak sprawdzić BIG, KRD i ERIF

W przypadku faktycznego przechwycenia danych, istnieje ryzyko wyłudzenia przy ich pomocy kredytu. W przypadku braku jego spłaty, dane sprawdzić można w internetowej bazie dłużników, na której w przypadku faktycznego wyłudzenia kredytu mogą widnieć przechwycone dane.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Recent Posts