Samochód na abonament czy na wynajem? Wybierz korzystniejszą opcję dla siebie

Posiadanie samochodu to z jednej strony ogromny komfort i wygoda podczas codziennego użytkowania, a z drugiej – duże wydatki nie tylko na paliwo, ale również na niespodziewane naprawy. Jeśli jednak chcemy czerpać korzyści z posiadania samochodu przy jednoczesnym zminimalizowaniu nieoczekiwanych kosztów, rozwiązaniem może być skorzystanie z opcji samochodu na abonament bądź wynajmu krótko- lub długoterminowego.

 

Jak działa wypożyczanie długoterminowe?

Wynajem samochodu to oferta dostępna niemal w każdym większym mieście. Doskonale wiemy, że samochód można wypożyczyć na kilka godzin czy kilka dni, co okazuje się przydatne podczas podróży czy w przypadku, gdy nasz własny pojazd jest niesprawny.

Nie każdy jednak wie, że możliwy jest również wynajem auta na rok, a nawet na dłużej! Oferty wynajmu długoterminowego cieszą się rosnącą popularnością, gdyż klienci dostrzegają coraz więcej zalet tej formy użytkowania pojazdów. Wraz z rosnącym kosztem utrzymania samochodu, kierowcy zmuszeni są do szukania oszczędności, a te w przypadku wypożyczenia samochodu, mogą okazać się dość znaczące.

Wynajęcie samochodu wiąże się z koniecznością uiszczenia określonej opłaty oraz ponoszenia kosztów paliwa według zużycia. Wszelkie inne wydatki takie jak ubezpieczenie OC / AC, naprawy, leżą po stronie wypożyczalni. Jeśli więc dysponujemy określoną kwotą pieniędzy, którą chcemy przeznaczyć na użytkowanie samochodu i jednocześnie chcemy uwolnić się od wszelkich nieplanowanych wydatków na skutek sytuacji losowych (wypadek, włamanie do samochodu, awaria), warto rozważyć możliwość wynajmu samochodu na określony czas. Obecnie niemal każda wypożyczalnia samochodów posiada w ofercie opcję wynajmu długoterminowego, jak i krótkoterminowego.

 

Czym jest auto na abonament?

Zupełnie inną filozofię wyznają kierowcy, który woleliby korzystać z samochodu na abonament. Taka forma posiadania auta polega na swego rodzaju wypożyczeniu auta od dealera samochodowego i rozliczaniu go co miesiąc poprzez opłacanie z tego tytułu stałej opłaty, czyli abonamentu.

Tutaj również kierowca zwolniony jest z kosztów formalnych posiadania auta, takich jak ubezpieczenie. Nie musi również martwić się o serwisowanie i naprawy. Niestety podczas podpisywania umowy musi ponieść dość duży koszt związany z opłatą wstępną, która zależnie od rodzaju auta może wynosić nawet do kilku tysięcy złotych. Warto również wiedzieć, że po zakończeniu okresu objętego abonamentem, użytkownik może dany samochód wykupić na własność, wymienić na nowy, przedłużając tym samym umowę abonamentową na kolejny okres lub po prostu zakończyć abonament.

 

Co wybrać?

 

Jak zatem widać auto na abonament, choć nadal wyraźnie tańsze i korzystniejsze ze strony ekonomicznej od zakupu samochodu, wiąże nas umową oraz stałym comiesięcznym kosztem bez względy na to, czy faktycznie w danym okresie korzystamy z pojazdu.

Wynajem długoterminowy samochodu wydaje się w tym punkcie o wiele korzystniejszy, ponieważ otrzymujemy właściwie to samo, lecz w lepszej cenie. Mimo że klient również jest zobowiązany do podpisania umowy, to jednak warunki finansowania auta są z pewnością bardziej atrakcyjne niż, na przykład zwykły leasing.  Zwykle też nie jest wymagany wkład własny lub jest on określony na dość niskim poziomie, z kolei płatność za wynajem może być rozłożona na wygodne, comiesięczne raty.

To, które z tych rozwiązań warto wybrać, zależy już tylko i wyłącznie od osobistych upodobań klienta i nie da się ukryć, jego możliwości finansowych. Nie zmienia to jednak faktu, że oba te rozwiązania okazują się atrakcyjną, i, co ważne, dość konkurencyjną opcją w porównaniu do zakupu samochodu na własność.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Recent Posts