Przeziębienie u dziecka – jak poradzić sobie z nim domowymi sposobami

Sezon przeziębieniowy rozpoczęty. Dla wielu rodziców jesień oznacza częste infekcje ich maluchów, które czasami mogą przerodzić się w poważniejsze schorzenia. Przeziębienie jest właśnie jednym z nich – z pozoru niegroźne – lecz jeśli je zaniedbamy lub nie doleczymy, dziecko może nabawić stanu zapalnego dróg oddechowych. Jak więc walczyć z pierwszymi objawami przeziębienia oraz jakie domowe metody są skuteczne?

Objawy przeziębienia

Do klasycznych objawów przeziębienia możemy zaliczyć katar, kaszel, ból gardła oraz głowy, złe samopoczucie i apatia, a także gorączkę. Mogą one wystąpić na raz lub pojawiać się stopniowo. Jeśli któreś z tych objawów zauważymy u swojego dziecka, należy od razu zareagować.

Domowe sposoby na katar

Katar jest jednym z najbardziej uciążliwych objawów przeziębienia. Jeśli w nosie znajduje się gęsta wydzielina, możemy ją rozrzedzić roztworem soli fizjologicznej, na przykład w formie inhalacji, do których możemy również użyć olejków eterycznych, na przykład mentolowych lub eukaliptusowych.. Konieczne jest również nawadnianie organizmu. Doskonale w tej roli sprawdzi się herbata z sokiem malinowym, który słynie ze swych właściwości prozdrowotnych, szczególnie w przypadku przeziębień.

Co na ból gardła u dziecka

W przypadku bólu gardła u dziecka konieczne będzie odpowiednie nawilżenie śluzówki. Dlatego maluchowi należy podawać dużą ilość wody. Aby złagodzić podrażnienie podajemy dziecku syrop z cebuli, mleko z miodem i cytryną. Dobrym pomysłem będzie również płukanie gardła szałwią, rumiankiem lub wywarem z lipy.

Gorączka u dziecka

Przeziębieniu często towarzyszyć może gorączka. Aby obniżyć zbyt wysoką temperaturę bez konieczności podawania leków przeciwgorączkowych, należy przygotować dziecku do picia napar z ziół, na przykład z lipy, jeżyny, czarnego bzu czy maliny. Taki napar należy pić, gdy jest gorący. Maluch powinien być przykryty kołdrą i pod żadnym pozorem nie wychodzić z łóżka. Co jakiś czas sprawdzajmy, czy piżamka nie jest przepocona. Wówczas należy ją od razu zmienić. Zanim więc sięgniemy po środki z apteki, warto w pierwszej kolejności poszukać domowych sposobów na to, jak zbić gorączkę u dziecka

Przeziębienie u dziecka to trudny okres zarówno dla chorego malucha, jak i rodziców. Im szybciej zauważymy objawy i podejmiemy odpowiednie kroki, tym szybciej dziecko wróci do zdrowia.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Recent Posts