Jonoforeza – czym jest i dlaczego warto z niej skorzystać

Jedną z bardzo popularnych i skutecznych metod leczenia jest fizykoterapia, która wykorzystuje rehabilitacyjne działanie czynników naturalnych, takich jak promienie słoneczne czy temperaturę powietrza. Jonoforeza to technika fizykoterapii, podczas której korzysta się leczniczego działania prądu elektrycznego. Jeśli skarżysz się na uciążliwy ból różnego pochodzenia i inne schorzenia, wypróbuj metodę jonoforezy. Najpierw jednak przeczytaj najważniejsze informacje o tej technice.

 

Wskazania i przeciwwskazania do zastosowania jonoforezy

Elektroterapia bardzo dobrze sprawdzi się przy leczeniu schorzeń o wielu przyczynach. Gdy nie możesz sobie poradzić z pewnym rodzajem bólu i po wizycie u lekarza dowiesz się, że potrzebny do wyleczenia organizmu lek jest zbyt szkodliwy dla twojego układu pokarmowego, prawdopodobnie otrzymasz zalecenie do przebycia zabiegów jonoforezy. Można ją stosować na przykład na:

  •         nerwobóle,
  •         stany zapalne oka,
  •         blizny,
  •         zapalenie krtani
  •         trudno zrastające się kości,
  •         stany zapalne skóry.

 

Jonoforeza nie jest natomiast zalecana dla kobiet w ciąży, osób posiadających rozrusznik serca lub uczulenie na jakikolwiek z podawanych leków.

Przebieg sesji jonoforezy

Sam zabieg jest nieskomplikowany i całkowicie bezbolesny dla pacjenta. Wiele osób uważa go nawet za bardzo relaksacyjny ze względu na przymusowy, około 20-minutowy odpoczynek podczas wchłaniania się leku. Wygląda to tak, że fizjoterapeuta owinie nam bolące miejsce (np. nadgarstek) gazikami nasączonymi odpowiednią substancją leczniczą – może to być jod, prokaina, cynk itp.

Następnie po obu stronach nadgarstka przyczepi dwie elektrody i dodatkowo zabezpieczy bandażem. Włączony prąd zacznie przekazywać lek bezpośrednio do tkanek. Podczas tego procesu możesz odczuwać delikatne mrowienie czy metaliczny posmak w ustach.

Przed rozpoczęciem zabiegu pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu się do leczenia. Dokładnie umyj bolące miejsce (nie zapomnij o zmyciu wszystkich kremów czy balsamów) i, jeśli jest taka potrzeba, pozbądź się nadmiernego owłosienia z leczonego obszaru.

 

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Recent Posts