Koszty utrzymania mieszkania zależą od wielu czynników. Oprócz czynszu, na którego wysokość nie mamy praktycznie wpływu, musimy opłacać rachunki za prąd czy wodę. W tym obszarze jednak możemy poszukać oszczędności. Dziś podpowiemy, w jaki sposób możemy ograniczyć zużycie mediów, aby obniżyć koszty związane z prądem czy wodą.
Oszczędzanie energii elektrycznej
W każdym domu znajdują się urządzenia elektryczne, które stale lub czasowo pobierają prąd. Niektóre z nich są niezbędne do normalnego funkcjonowania jak lodówka, pralka czy światło, innych używamy okazjonalnie. Niemal w każdym przypadku możemy obniżyć zużycie pobieranej przez te urządzenia energii.
Lodówka – pamiętajmy o tym, aby jak najkrócej trzymać otwarte drzwi lodówki, gdyż w ten sposób sprawiamy, że musi ona zużyć dodatkową energię na dochłodzenie. Nigdy też nie wkładajmy do lodówki gorących czy nawet ciepłych produktów.
Zmywarka – włączajmy zmywarkę tylko wtedy, gdy będzie ona całkowicie załadowana brudnymi naczyniami. Tym sposobem ograniczymy liczbę cyklów jej pracy.
Czajnik bezprzewodowy – gotujmy w nim tyle wody, ile aktualnie potrzebujemy. Nie przerywajmy jego pracy, na przykład po to, by dolać wodę i ponownie go włączyć. Samo włączenie urządzenia pobiera najwięcej energii.
Kuchenka elektryczna – jeśli gotujemy wodę w garnku, koniecznie róbmy to z użyciem przykrywki. W ten sposób woda zagotuje się szybciej, a kuchenka zużyje na to mniej prądu.
Pralka – podobnie jak w przypadku zmywarki, uruchamiajmy ją przy pełnym bębnie. Warto również wybierać odpowiednie programy do prania, dzięki którym możemy skrócić czas jej pracy.
Światło – stosujmy żarówki energooszczędne. Gaśmy światło, gdy nie jest nam potrzebne i starajmy się , w miarę możliwości, korzystać ze światła dziennego zamiast sztucznego oświetlenia.
Urządzenia RTV – sprzęty takie jak telewizor, radio, konsola do gier czy komputer powinny być włączone tylko wtedy, gdy z nich korzystamy. Jeśli nie planujemy ich używać przez dłuższy czas, odłączmy je od gniazdka sieciowego. Tryb stand by również generuje zużycie prądu.
Oszczędzanie wody
Kolejnym obszarem, w którym możemy poszukać oszczędności, jest zużycie wody. Zaczynając od kuchni, warto w pierwszej kolejności ograniczyć zużycie wody na mycie ręczne naczyń. Jeśli mamy taką możliwość, używamy do tego zmywarki, natomiast jeśli nie posiadamy takiego sprzętu w naszej kuchni, nie myjmy naczyń pod bieżącą wodą, tylko napełnijmy komorę z płynem do naczyń i następnie opłukujmy je w drugim zbiorniku lub w misce. Warto również na krany założyć tak zwany perlizatory, które sprawiają, że wylewa się z nich mniej wody.
Wodę oszczędzać również możemy na kąpieli. Zamiast używać do tego celu wanny, napełniając ją po brzegi wodą, lepiej wziąć szybki prysznic. Należy pamiętać o tym, aby zakręcać wodę podczas mycia zębów. Wiele osób pozwala bowiem, aby w czasie, gdy szczotkują oni zęby, woda cały czas lała się z kranu – zupełnie niepotrzebnie!
Stosując w swoim życiu kilka powyższych wskazówek szybko zauważymy mniejsze rachunki za prąd czy wodę, a z miesiąca na miesiąc coraz więcej oszczędności na naszym koncie.