Jak dobrać rozmiar obuwia, kupując przez Internet?

Dobór odpowiedniego rozmiaru obuwia jest szalenie ważny, ponieważ od tego będzie zależał komfort ich użytkowania, jak również to czy w ogóle będziemy chcieli je zakładać. Poza tym źle dobrany rozmiar może w przyszłości skutkować deformacją stopy i zwiększyć ryzyko różnego rodzaju urazów mechanicznych. Jak zatem odpowiednio dobrać rozmiar butów, zwłaszcza gdy kupujemy przez Internet?

 

Jak prawidłowo zmierzyć stopę?

Dokładne zmierzenie stopy to podstawa przy zakupie obuwia online. Stopę zawsze mierzymy popołudniu, ponieważ rano nogi są wypoczęte a stopy smuklejsze, pomiar będzie więc niewiarygodny.

Do mierzenia stopy potrzebujmy karki papieru, ołówka i linijki. Kartę papieru kładziemy na podłodze – na równej powierzchni. Stawiamy na niej gołą stopę i ją obrysowujemy. Następnie przykładamy linijkę od dużego palca do końca pięty i w ten sposób mierzymy jej długość.
Pamiętajmy, że zawsze należy zmierzyć obie stopy, ponieważ najczęściej występuje różnica w długości stóp. Buty dobieramy do stopy dłuższej. Aby określić odpowiedni rozmiar, należy dodać do otrzymanego wyniku od 0,5 do 1 cm.

Rozmiar obuwia – europejska numeracja

Kupując buty przez Internet zwróćmy uwagę na oznaczenia – czy numeracja jest europejska czy amerykańska. Jest to bardzo ważne, ponieważ amerykańska numeracja znacznie się różni od naszej europejskiej. W przypadku, gdy dokładna długość wkładki nie została podana, prośmy sprzedawcę o przesłanie takiej informacji i podanie jej w centymetrach.

Nie mniej jednak warto wiedzieć, że w Europie obowiązują trzy typy oznaczania rozmiaru obuwia:
• Numeracja metryczna – łatwy przelicznik – 1cm =1 numer. Niestety rzadko stosowana w Polsce.
• Numeracja sztychowa francuska – to rozmiary typu 36-40. Jest to najpopularniejszy system oznaczeń w Europie.
• Numeracja calowa angielska – wyrażona jest w calach (1/3 cala = 1 numer). A więc – 3.5 to francuskie 36; 4 – 37; 5 – 38, 5,5 – 39, 6,5 – 40, a angielskie 7 to 41. Przy numeracji angielskiej prośmy o podanie długości wkładki w centymetrach. To znacznie ułatwi nam wybór.

Zwróćmy uwagę na to, że często pomiędzy pełnymi numerami występują połówki. Dzięki temu można lepiej dobrać rozmiar buta do naszej stopy. Jest to szczególnie przydatne przy obuwiu sportowym, specjalistycznym, a także szpilkach.

 

Na jakie marki warto zwracać uwagę kupując przez Internet?

Kupując buty przez Internet najlepiej wybierać sprawdzone marki. Jeśli przykładowo mamy w domu buty Tamaris to wówczas łatwiej będzie nam dobrać odpowiedni rozmiar właśnie tej firmy, ponieważ mniej więcej wiemy jaką ona posiada rozmiarówkę. Poza tym nie będziemy zbytnio zaskoczeni przy odbiorze butów, dlatego że mając wcześniej doświadczenie z tym producentem, wiemy jakiej jakości produktów się spodziewać. Unikniemy wówczas kłopotów z ewentualnym zwrotem czy reklamacją.

Kupując buty przez Internet warto wybierać tzw. marki premium, które najczęściej oferują lepszą jakość, a które możemy kupić na wyprzedaży w naprawdę atrakcyjnej cenie. Wachlarz obuwia z wyższej półki dostępny w Internecie jest naprawdę bogaty, każdy znajdzie więc coś dla siebie w odpowiedniej cenie.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Recent Posts