Jak bezpiecznie się opalać?

Lato to doskonały okres na to by nabrać nieco opalenizny. Niestety, zbyt intensywna ekspozycje na słońce i nietrzymanie się określonych zasad mogą skończyć się oparzeniami, udarem lub odwodnieniem organizmu.

W jakich godzinach można się bezpiecznie opalać?

Bezpieczne opalanie jest możliwe o określonych porach dnia. Należy przede wszystkim unikać opalania się miedzy godziną 10, a 14. W tych godzinach mamy bowiem do czynienia z najsilniejszą emisją promieni UV ze strony słońca, szczególnie jeśli niebo jest bezchmurne (ponieważ chmury są w stanie pochłonąć nawet 30% szkodliwego dla skóry promieniowania). Opalanie się pomiędzy 10, a 14 grozi więc oparzeniami i udarem słonecznym. Warto jest to mieć na uwadze zanim pójdzie się na plażę.

Jak chronić ciało przed oparzeniami i udarem?

Jeśli zdecydujemy się na opalanie, koniecznie należy zastosować na skórę odpowiedni krem z filtrem i to niezależnie od posiadanej karnacji. Taki krem trzeba przy tym nałożyć nie na samej plaży, ale 20-30 minut przed wyjściem. Dzięki temu uaktywni się on w odpowiednim momencie i rzeczywiście będzie spełniał funkcję ochronną. Oprócz tego w przypadku wyjścia na słońce warto jest zadbać o odpowiednią ochronę głowy. Najlepiej w tej kwestii sprawdzają się kapelusze z szerokim rondem, chusty, a także czapeczki z daszkiem.

Niezwykle istotna jest również ochrona oczu poprzez noszenie okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV.

Jak poradzić sobie z oparzeniami słonecznymi?

Gdy pomimo zachowania odpowiednich środków ostrożności na skórze pojawią się oparzenia słoneczne, warto jest po powrocie z plaży wziąć zimny prysznic, a ciało w miejscu oparzeń nasmarować kefirem lub jogurtem naturalnym. Należy zrezygnować z tłustych kremów, które w takiej sytuacji nie będą pomocne. Przez kilka dni po pojawieniu się oparzeń trzeba także unikać słońca, zakrywając ciało w miejscach oparzeń za pomocą przewiewnej odzieży, która nie będzie drażniła skóry. Ponadto należy także zadbać o to by spożywać dużą ilość płynów. Pozwoli to na szybszą regenerację skóry gdyż będzie ona bardziej nawilżona.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Recent Posts